Logo-Blue

قدم گذاشتن در مسیر تکمیل حلقه های زنجیر ارزش ابزیان

قدم گذاشتن در مسیر تکمیل حلقه های زنجیر ارزش ابزیان

مصاحبه با دکتر مجتبی شهیدیان، مدیرعامل آبزیان بین‌الملل نصر قشم

مؤسسه عمومی غیر‌دولتی جهاد نصر در سال ۱۳۶۴ در اداره ثبت شرکت‌های تهران به شماره ۳۰۷۷ به نام بنیاد مستضعفان به ثبت رسید و از آن روز به بعد، با بخش‌های مختلف دولتی در طرح‌های وزارت جهاد کشاورزی همگام شد. زمانی که طرح ماهی در قفس در این وزارت‌خانه مورد‌توجه قرار گرفت، طرح توسعه پرورش آبزیان جهاد نصر نیز با تأکید بر پرورش ماهی در قفس در دریای خزر، خلیج‌فارس، دریای عمان و سدهای مخزنی با منشأ آب کشاورزی با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با شیلات در سال ۱۳۹۲ مورد‌تأیید قرار گرفت. این طرح در چهارچوب اقتصاد مقاومتی و دستیابی به امنیت غذایی و ایجاد اشتغال در کشور بود و چشم‌اندازی ده‌ساله نیز برای آن نوشته شد که شامل موارد زیر است:
برنامه‌ریزی استراتژیک و اجرایی به‌منظور تولید سالیانه ۸۰۰۰۰ تن انواع آبزیان، تولید میزان ۶۰ هزار تن ماهی در قفس در آب‌های دریای خزر و خلیج‌فارس و دریای عمان و دریاچه سدها، تولید ۱۰ هزار تن گوشت ماهیان خاویاری و ۱۰۰ تن خاویار، تولید ۱۰ هزار تن میگو در آب‌های ساحلی شمال و جنوب کشور، و همچنین مطالعه و استعداد‌یابی پرورش آبزیان در اراضی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت‌های خوزستان و ایلام.
در این سال‌ها جهاد نصر همواره در مسیر پرفراز‌ونشیب ایجاد زنجیره ارزش در بخش‌های مختلف آبزیان فعال بوده است؛ به همین علت شرکتی به نام هلدینگ آبزیان گستر نصر تأسیس شد که در حال حاضر چهار زیر‌مجموعه در بخش‌های فراوری، تولید آبزیان، ساخت قفس و تکثیر، پرورش و مولدسازی برای ماهیان دریایی دارد.
در این مصاحبه با آقای دکتر شهیدیان، مدیر‌عامل یکی از این شرکت‌ها که تولید و تکثیر بچه‌ماهی در قشم را در برنامه خود دارد، گفتگو کردیم تا از نحوه ورود ایشان به صنعت و فعالیت‌های شرکت شان بیشتر بدانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *